Přihlášení

Právě připojeni - host: 1 

Lezení

Časem, teda až jej trocha zbude, se tu objeví nějaké informace o lezení...

Výhodou internetu je, že lze na něm snadno dohledat jakoukoliv informaci. Problémem internetu je, že ne každá uveřejněná informace je správná. Jelikož je internet plný různých článků o lezení, které trpí drobnými vadami, nebo dokonce jsou úplně zavádějící a nesprávné, nabízíme zde (nejen) členům Bratrstva najít informace, na které se mohou spolehnout.

  • Uzlování ( 4 Články )

    Jak zavázat gordický uzel? Těžko říct...

              Abychom vůbec mohli lano použít, je nutné na něm uvázat uzel, vlastně dva, jeden kotevní a druhý koncový. Je nezbytné si uvědomit, že každý uzel snižuje nosnost celého lana. Některé uzly snižují nosnost až o 70 procent, jiné o „pouhých" třicet procent. Obecně se udává, že uzel snižuje pevnost lana o polovinu. Proto je zapotřebí věnovat výběru vhodného uzlu a způsobu jeho uvázání dostatečnou pozornost.
              Po rozvázání uzlu, který nebyl nijak extrémně zatížen, se nosnost lana vrací do původních hodnot. Stejně tak je dobrá zpráva i skutečnost, že při uvázání dvou uzlů v řadě za sebou se úbytky v nosnosti nesčítají.
              Je zapotřebí rozlišovat nejen mezi kotevními, spojovacími, speciálními či anomálními uzly, ale odlišovat i mezi uzlem, okem a smyčkou. Smyčka se na rozdíl od oka při zatažení v určitém směru při absenci další překážky v důsledku zatažení rozváže.