Přihlášení

Právě připojeni - hostů: 4 

č. 2 - Osmičkový uzel, osmičkové oko

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Osmičkový uzel

            Samotný osmičkový uzel nemá prakticky žádný význam (snad jen pokud by byl použit jako koncový uzel na laně), přesto je však nutné jej perfektně ovládat, neboť tvoří základ pro další formy osmičkového uzlu.      

Osmičkové oko

            Tento základní kotevní uzel vykazuje relativně vysokou pevnost. Lze jej snadno rozvázat i po zatížení. Oblibě se těší i díky tomu, že je symetrický, a proto lze správnost uvázání snadno zkontrolovat jak vizuálně, tak i hmatem.

Vázání lze provést dvěma způsoby. První možností je použití tzv. píchané osmičky, kdy účelem tohoto vázání je uvázat lano přímo k nějakému kotevnímu bodu, kterým může být například strom, sloup či zábradlí. (Tímto způsobem je možné uvázat lano přímo k postroji.) Spočívá v uvázání osmičkového uzlu, protažení kratšího konce lana kolem (za) objekt kotvení a následném „propíchání" uzlu kratším koncem lana.

Druhý způsob, častěji užívaný, se používá tehdy, pokud chceme oko uzlu spojit s kotvicím bodem či čímkoliv jiným prostřednictvím karabiny. Jeho vázání je stejné jako vázání osmičkového uzlu s tím rozdílem, že při vázání vážeme rovnou s dvěma prameny lana.

U obou způsobů vázání je nutné ponechat dostatečně dlouhý volný konec lana, aby bylo možné za uzel uvázat pojistný uzel.